A B C D E F G H J K L M N O P R S Ś T U W Z Ż
Maciej Bluj

Maciej Bluj

wiceprezydent Wrocławia w latach 2007-2018

Wiceprezydent Wrocławia od roku 2007, odpowiedzialny za inwestycje, rozwój gospodarczy i pozyskiwanie finansowania zewnętrznego.

Przygotował i utworzył nowoczesny podmiot odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie inwestycji, co znacznie poprawiło zdolności organizacyjne Miasta w tym zakresie (w latach 2006–2009 wielkość wykonywanych zadań inwestycyjnych wzrosła trzykrotnie). W ramach przygotowania Wrocławia do mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012, odpowiedzialny za projekty inwestycyjne w infrastrukturze. Wprowadził metodykę zarządzania projektami w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Nadzoruje przygotowanie projektów w ramach PPP.

Zajmuje się tematyką Smart City i Open Data i odpowiada za koordynacje i wdrażanie projektów z tego obszaru. Odpowiada także za tworzenie warunków dla rozwoju startupów poprzez kreacje eko systemu Startup: Wrocław.

W latach 2003–2007, będąc Skarbnikiem Wrocławia, zrestrukturyzował zadłużenie Miasta, obniżając równocześnie wskaźniki zadłużenia. Jako pierwszy w Polsce wprowadził w szerokim zakresie rachunek skonsolidowany Miasta. W ramach starań o powstanie nowych miejsc pracy przygotował i wprowadził program pomocy dla przedsiębiorców inwestujących we Wrocławiu i zatrudniających nowych pracowników.

Od roku 2001 bierze czynny udział w pracach Unii Metropolii Polskich. Członek Komisji UMP ds. Integracji Planów Rozwoju i Inwestycji Miejskich, wielokrotnie opiniujący projekty ustaw dla Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, autor propozycji zmian w ustawach dotyczących samorządu.

Bierze udział w sesjach:

 • Sesja Metropolitalna

  PRELEGENCI
   

  Sesja Metropolitalna

  • 2 - 2
  • 1 - 1
  • 3 - 3
  • 1 - 1

POWRÓT