A B C D E F G H J K L M N O P R S Ś T U W Z Ż
Massimo Tammaro

Massimo Tammaro

Firma: FERRARI

Stanowisko: Frecce Tricolori, Advisor, Former Ferrari

Massimo Tammaro jest ekspertem w dziedzinie strategii i zarządzania biznesowego, liderem, mistrzem komunikacji i miłośnikiem sztuki, ale przede wszystkim marzycielem.

Karierę zawodową rozpoczął w 1998 roku w Akademii Sił Powietrznych USA; tam też ukończył szkolenie dla pilotów wojskowych, a następnie latał jako operacyjny pilot myśliwca i instruktor pilotażu, by później zostać zaproszonym do zespołu Frecce Tricolori (włoskiej drużyny aerobatycznej, największej tego typu na świecie), w którym objął dowództwo (2006–2010), co było odpowiednikiem pełnienia funkcji dyrektora generalnego 120-osobowej drużyny. Frecce Tricolori to autonomiczna eskadra włoskich sił powietrznych, reprezentująca armię włoską i wspierająca dyplomację i włoski przemysł na całym świecie. Dlatego też Massimo Tammaro zawsze pracował w kontekście międzynarodowym i wielokulturowym, za każdym razem zajmując się wojskiem, dyplomatami, politykami, prezesami, prezydentami i premierami – radząc sobie z trudnymi i delikatnymi sytuacjami… nawet z Kaddafim.

Z samolotów przesiadł się do samochodów sportowych jako konsultant wykonawczy firmy Ferrari SpA, na początku w zespole Formuły 1, następnie w dziale HR jako osoba odpowiedzialna za projekt Akademii Korporacyjnej Ferrari oraz projekt „Kultura Korporacyjna Ferrari”. W końcu wyznaczono go do stworzenia i wdrożenia funkcji zarządzającego ryzykiem biznesowym, którą pełnił do maja 2017 roku; głównym celem tego działu było zapobieganie niestabilności osiągów i wykorzystywanie wszelkich dostępnych możliwości. W rzeczywistości „Zarządzanie ryzykiem biznesowym” to uporządkowane i zdyscyplinowane podejście, odpowiednie do celów dopasowania strategii, osób, procesów, technologii i wiedzy w celu oceny i zarządzania ryzykiem biznesowym w sposób zintegrowany, koncentrując się na ochronie i wzroście wartości firmy.

Dziś, dzięki swojej firmie MT – Meta Thinking „Myśląc ponad, za i poza” Massimo prowadzi działalność doradczą jako doradca przedsiębiorstw, uniwersytetów, instytucji finansowych oraz władz prywatnych i publicznych w różnych dziedzinach: strategia i zarządzanie biznesowe, zarządzanie ryzykiem biznesowym, selekcja i zarządzanie kapitałem ludzkim czy kultura biznesu.

Jest trenerem wykonawczym, wierząc, że coaching to niezwykle pomocne narzędzie pozwalające ukierunkować różne metody przywództwa w celu zwiększenia motywacji osobistej i efektywności każdej osoby, a w konsekwencji również osiągnięcia pozytywnych wyników w otoczeniu biznesowym.

Massimo Tammaro jest zawodowym prelegentem występującym na spotkaniach biznesowych we Włoszech i za granicą, gdzie wygłosił już przemówienia na temat przywództwa, wysokowydajnego zarządzania zespołami, przełomowego myślenia i innowacji, zarządzania zmianą oraz zarządzania ryzykiem i sytuacjami kryzysowymi.

Miłośnik strategii innowacji i biznesu, absolwent kilku kursów, posiadacz dyplomów (takich jak „Finance for Senior Executives – Intensive Program”, SDA Bocconi Milan, „NATO Defense Against Terrorism Course” w NATO School w Oberammergau w Niemczech), laureat wyróżnień i nagród, w 2015 roku ukończył szkolenie TRIUM Global Executive MBA prowadzone przez London School of Economics and Political Sciences (London School of Economics and Political Sciences, HEC Paris i New York Stern University, a w 2017 roku był uczestnikiem programu “Leadership Coaching Strategies” na Uniwersytecie Harvarda.

Tak eklektyczny profil zawodowy i niezwykłe doświadczenie, jakie stały się udziałem Massimo, dają mu ważną i solidną wiedzę fachową oraz szereg różnych kompetencji. Te cechy pozwalają mu wygłaszać edukacyjne i motywacyjne przemówienia oparte na prawdziwych historiach, co jest wyjątkowym zjawiskiem, zdolnym pobudzać ludzką empatię i ułatwiać przyswajanie przekazów i treści.

Bierze udział w sesjach:

 • Edukacja techniczna i inżynierska

  ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
   

  Edukacja techniczna i inżynierska

  • Zapotrzebowanie na inżynierów a “podaż” polskich uczelni
  • Absolwent szyty na miarę? Współpraca firm przemysłowych z ośrodkami uniwersyteckimi
  • Kształcenie dualne. Organizacja i finansowanie programów stażowych. Rola Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Inżynierskiej (SEFI)
  • Jak uczyć i kształcić dla przyszłości? Kompetencje miękkie na równi z twardymi
  • Staże i praktyki studenckie, prace inżynierskie i doktorskie realizowane we współpracy z zakładami przemysłowymi. Współpraca uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym
  • Działalność NCBiR i programy edukacyjne prowadzone przez Centrum

POWRÓT